S T A T U T
OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
W KOBYŁCE
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobyłce, zwany w dalszej treści statutu „Ośrodkiem” działa na podstawie:
ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz.593);
ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz.1591 z późn. zm.);
ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r., Nr 15, poz.148 z późn. zm.).
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobyłce jest gminną jednostką organizacyjną utworzoną w celu realizacji zadań własnych i zleconych gminie w szczególności z zakresu pomocy społecznej.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobyłce może posługiwać się skrótem „ OPS „.
Terenem działania Ośrodka jest obszar miasta Kobyłka.
§ 2
Ośrodek posługuje się pieczęcią nagłówkową zawierającą w swej treści następujące elementy: pełną nazwę Ośrodka, adres wraz z kodem pocztowym, numer REGON i NIP oraz numer telefonu i faxu.
Na budynku, w którym Ośrodek prowadzi działalność umieszcza się urzędową tablicę informacyjną o treści: „Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobyłce”.
§ 3
Bezpośredni nadzór nad działalnością Ośrodka sprawuje Burmistrz Miasta Kobyłka.
II. CELE I ZADANIA OŚRODKA
§ 4
Celem Ośrodka jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia, a także zaspokajanie ich niezbędnych potrzeb życiowych oraz umożliwianie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Ośrodek udziela pomocy społecznej osobom i rodzinom, którym taka pomoc jest niezbędna na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej w szczególności z powodów:
ubóstwa;
sieroctwa;
bezdomności;
bezrobocia;
niepełnosprawności;
długotrwałej lub ciężkiej choroby;
przemocy w rodzinie;
potrzeby ochrony macierzyństwa;
bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza, w rodzinach niepełnych i wielodzietnych;
braku umiejętności w przystosowaniu się do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo wychowawcze;
trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
trudności w przygotowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego;
alkoholizmu lub narkomanii;
zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
klęski żywiołowej lub ekologicznej. § 5
1. Do podstawowych zadań Ośrodka należy:
realizacja zadań określonych w art.17 ust.1 ( z wyłączeniem pkt.1, pkt 12, pkt 18) i art.17 ust 2 (z wyłączeniem pkt 3 i pkt.4) oraz w art.18 ust.1 (z wyłączeniem pkt.5) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz.U. Nr 147, poz. 593);
realizacja zadań określonych w art.4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r., Nr 147, poz.1231 z późn. zm.);
realizacja zadań, o których mowa w pkt 2 prowadzona jest zgodna z gminnym programem profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, stanowiącego część strategii integracji i polityki społecznej, uchwalanego corocznie przez Radę Miejską w Kobyłce;
realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz.2255 z późn. zm.).
5.Ośrodek, wykonując zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej, kieruje się ustaleniami Burmistrza Miasta Kobyłka, natomiast w zakresie realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, kieruje się ustaleniami przekazanymi gminie przez Wojewodę Mazowieckiego.
6.Ośrodek może kierować wnioski o ustalenie niezdolności do pracy, niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności do organów określonych odrębnymi przepisami.
III. ORGANIZACJA OŚRODKA
§ 6
Kierownika Ośrodka zatrudnia i zwalnia Burmistrz Miasta Kobyłka.
Do podstawowych zadań Kierownika OPS należy:
reprezentowanie Ośrodka na zewnątrz;
organizowanie pracy Ośrodka i kierowanie jego bieżącą działalnością;
oszczędne i racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację zadań;
nadzorowanie realizacji zadań wykonywanych przez poszczególne sekcje, działy i samodzielne stanowiska pracy w Ośrodku;
wykonywanie uprawnień pracodawcy w stosunku do pracowników Ośrodka;
organizowanie i kontrolowanie prawidłowego obiegu dokumentacji w Ośrodku;
przedkładanie Radzie Miejskiej i Burmistrzowi Miasta Kobyłka corocznego sprawozdania z działalności merytorycznej i finansowej Ośrodka w terminie do dnia 15 lutego roku następnego za rok sprawozdawczy oraz przedstawianie potrzeb w zakresie pomocy społecznej, służących Radzie Miejskiej do opracowywania i wdrażania lokalnych programów pomocy społecznej;
koordynowanie realizacji gminnej strategii integracji i polityki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki oraz rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka;
wytaczanie na rzecz obywateli powództw o roszczenia alimentacyjne.
§ 7
Kierownik Ośrodka może wydawać decyzje administracyjne w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy na podstawie upoważnienia udzielonego przez Burmistrza Miasta Kobyłka.
Upoważnienie, o którym mowa w ust.1, może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika Ośrodka.
Burmistrz może upoważnić, w formie pisemnej kierownika OPS do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń rodzinnych, a także do wydawania w tych sprawach decyzji.
W przypadku upoważnienia kierownika Ośrodka do prowadzenia postępowań, o których mowa w ust.3, w Ośrodku tworzy się komórkę organizacyjną do realizacji świadczeń rodzinnych. Realizacja świadczeń rodzinnych nie może powodować nieprawidłowości w wykonywaniu zadań pomocy społecznej, a także nie może naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych określonych w przepisach o pomocy społecznej
§ 8
Strukturę organizacyjną oraz szczegółowy zakres zadań i kompetencji poszczególnych komórek organizacyjnych Ośrodka, a także tryb i zasady funkcjonowania Ośrodka określa regulamin organizacyjny zatwierdzony przez Burmistrza Miasta Kobyłka na wniosek Kierownika Ośrodka.
Zasady wynagradzania pracowników Ośrodka określa Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 61, poz.708 z późn. zm.).
§ 9
Świadczenia pomocy społecznej udzielane są na wniosek osoby zainteresowanej, bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, a także z urzędu.
Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia wydawane są w formie pisemnej, a ich wydanie musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania danej osoby lub rodziny.
Odwołania od decyzji z zakresu zadań własnych gminy i zleconych gminie rozpatruje Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Świadczenia w postaci pracy socjalnej, poradnictwa i biletu kredytowanego nie wymagają wydawania decyzji administracyjnych.
IV. GOSPODARKA FINANSOWA OŚRODKA
§10
Ośrodek jest jednostką budżetową gminy prowadzącą gospodarkę finansową na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz U. z 2003 r., Nr 15, poz.148 z późn. zm.).
Środki finansowe na realizację zadań własnych gminy zapewnia na rzecz Ośrodka gmina Kobyłka.
Środki finansowe na realizację zadań zleconych gminie zapewnia Wojewoda Mazowiecki.
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 11
Wprowadzenie zmian do statutu Ośrodka wymaga podjęcia stosownej uchwały przez Radę Miejską w Kobyłce.
Załącznik do uchwały Nr XLIII/398/06
Rady Miejskiej w Kobyłce z dnia 20 lipca 2006r.
ZMIENIAJĄCY STATUT OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
W KOBYŁCE
przyjęty Uchwałą Nr XXI/210/04 Rady Miejskiej w Kobyłce z dnia
24 czerwca 2004 roku
Na podstawie § 11 w/w statutu Ośrodka wprowadza się w statucie następujące zmiany:
§ 1
1. W § 1 ust.1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).”
2. W § 5 ust 1 po pkt 4 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:
„5) realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 22 kwietnia 2005r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. z 2005r. Nr 86, poz. 732 z późn. zm.).”
3. W § 10 ust.1 otrzymuje brzmienie:
„1. Ośrodek jest jednostką budżetową gminy prowadzącą gospodarkę finansową na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwiec 2005r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz.2104 z późn. zm.).”
§ 2
Pozostałe zapisy statutu Ośrodka pozostają bez zmian.