Procedura przyznania zasiłku, świadczenia:
- należy zgłosić ustnie lub pisemny wniosek o udzielenie pomocy do Ośrodka Pomocy Społecznej,
- pracownik socjalny odwiedza osobę lub rodzinę starająca sie o pomoc w jej mieszkaniu /przeprowadza tzw. Wywiad środowiskowy/. Poznaje jej sytuację życiową i finansową. Koniecznie trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające dochody oraz dołączyć inne zaświadczenia wymagane przez pracownika socjalnego,
- pracownik socjalny sprawdza również możliwości uzyskania pomocy od krewnych w linii prostej (dzieci, rodzice) - dot. Alimentacji od krewnych w linii prostej(dzieci - rodzice, rodzice - dzieci),
- na podstawie zebranych informacji, pracownik socjalny dokonuje analizy i oceny sytuacji osoby lub rodziny, formułuje wnioski z niej wymikajace i stanowiace podstawę planowania pomocy,
- Ośrodek Pomocy Społecznej na podstawie powyższych dokumentów wydaje decyzję administracyjnąo przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia oraz o powodach wydania takiej decyzji.
Kiedy zasiłek może zostać nie przynany?
- Jeśli trudności osoby lub rodziny nie są potwierdzone trudną sytuacją życiową, czyli np. sieroctwem, długotrwałą chorobą, niepełnosprawnością.
- Jeżeli dochód osoby lub rodziny starającej sie o pomoc jest wyzsza od wynikającego z uatawy o pomocy społecznej /taw. "kryterium dochodowe"/.
- Jeśli nie zostaną złożone wszystkie dokumenty potwierdzajace osiągane dochody i stan zdrowia.
- Jeśli ubiegajacy się o pomoc nie chcą współpracować z pracownikiem socjalnym w zakresie wykorzystania własnych mozliwości i uprawnień.
- Jeśli pracownik socjalny stwierdzi np.: marnotrastwo pieniędzy, alkoholizm, uchylanie sie od pracy, przyznana pomoc wydatkowana jest niezgodnie z przeznaczeniem, między stanem faktycznym a przedstawionymi dochodami sa dysproporcie.